Pracodawcy, którzy troszczą się o jakość i profesjonalizm firmy chętnie inwestują w dokształcanie swoich pracowników. Zapotrzebowanie na szkolenia wciąż wzrasta, a branża szkoleniowa stale się rozwija. To może być niezwykle opłacalny biznes! Sprawdź, jak założyć firmę szkoleniową.

Firma szkoleniowa zaliczana jest do pozostałej działalności oświatowej (podstawowy numer PKD 85.59B), którą można zarejestrować w dowolnej formie, poza spółką partnerską zarezerwowaną dla wolnych zawodów.
Wybierając jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną rejestrujemy ją na formularzu CEIDG-1, z kolei spółkę prawa handlowego składając wniosek do KRS.
Zakładając firmę szkoleniową mamy do wyboru dwie formy opodatkowania, tj. zasady ogólne (skala podatkowa) i podatek liniowy.

VAT czy bez VAT?

Usługi edukacji pozaszkolnej są zwolnione od podatku VAT jeżeli są świadczone przez podmioty posiadające akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, a także gdy w całości są finansowane ze środków publicznych.

Kasa fiskalna
Jako właściciele firmy szkoleniowej mamy obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej jeżeli świadczymy:
– usługi jako szkoła tańca i instruktor tańca,
– usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych,
– usługi jako szkoła nauki jazdy.
Inne usługi szkoleniowe są zwolnione z kasy fiskalnej.

Składki ZUS

Po założenia firmy szkoleniowej powinniśmy w przeciągu 7 dni złożyć formularz do ZUS. Jeżeli mamy podlegać pełnemu ubezpieczeniu wypełniamy formularz ZUS ZUA. Jest on potrzebny także do zgłoszenia pracowników do ubezpieczeń.
W przypadku, gdy mamy podlegać jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu ZUS ZZA.

Zatrudnienie pracowników

W profesjonalnej firmie szkoleniowej nie obejdzie się bez zatrudnienia specjalistów, trenerów czy wykładowców. Nie jest wymagane, żeby posiadali oni szczególne kwalifikacje czy uprawnienia, pod warunkiem, że nie wymagają tego przepisy branżowe. Pracownicy firmy szkoleniowej mogą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (regulowanej przez Kodeks pracy) lub umowy cywilnoprawnej (regulowanej przez Kodeks cywilny).

Tags:

Brak odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Sklep z akcesoriami do domowej produkcji alkoholi
Leśny Dwór - Pensjonat w Karpaczu

Archiwa
Polecane

tu można dodac linki tekstowe (lub wymienić widget na html i dodać bannery)