Funkcjonalność i kompleksowość to jedne z najważniejszych cech współczesnych sal szkoleniowych. Są one pochodną między innymi wyposażenia. Bardzo istotny jest oczywiście styl wnętrza, jego charakter oraz wystrój. Jednak z punktu widzenia efektywności szkolenia największym atutem sali szkoleniowej jest dziś profesjonalny i nowoczesny sprzęt audiowizualny. Stając przed wyborem sali konferencyjnej często zastanawiamy się, jakie kryteria brać pod uwagę. Należy, zatem zastanowić się, jakich elementów wyposażenia nie może zabraknąć w żadnej sali konferencyjnej.

Pomoce wizualne, czyli ekrany i projektory
Kiedyś jedyną pomocą w sali szkoleniowej była zwykła tablica. Dziś zastąpiły ją specjalne ekrany, tablice interaktywne, wizualizery, projektory oraz rzutniki. To one nadają ostateczny kształt każdej prezentacji. Dzięki nim rośnie efektywność szkolenia. Bardzo istotna stała się także możliwość podłączenia projektora do laptopa. Z reguły każdy prelegent przygotowuje swoje wystąpienia na własnym laptopie.

Pomoce audio, czyli nagłośnienie
Uczestnicy szkolenia powinni nie tylko dobrze widzieć prelegenta oraz jego prezentacje i pomoce szkoleniowe. Muszą także go dobrze słyszeć. Nic tak nie utrudnia odbioru treści, niż szumy i zakłócenia będące wynikiem wykorzystania sprzętu niskiej jakości. Profesjonalny system nagłośnieniowy to niezbędny element wyposażenia sali szkoleniowej. Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie głośników. Głos prelegenta może wówczas dotrzeć do wszystkich zakamarków sali szkoleniowej.

Specjalne systemy konferencyjne
Na potrzeby konferencji i różnego rodzaju szkoleń powstały specjalne systemy konferencyjne, które znajdują zastosowanie bez względu na wielkość sali. Pozwalają one na dyskusje między uczestnikami konferencji, a oparte są na mikrofonach bezprzewodowych lub specjalnych pulpitach z mikrofonami. System sterowania z kolei umożliwia obsługę projektora i nagłośnienia przy użyciu pilota. Prelegent nie musi stać w jednym miejscu. Może swobodnie poruszać się po całej sali. W przypadku bardziej rozbudowanych systemów można sterować w ten sposób również oświetleniem i klimatyzacją.

Umeblowanie sali szkoleniowej
Krzesła wyposażone w pulpity to najbardziej wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Można je z łatwością przestawić, jeżeli tego wymaga scenariusz szkolenia. Jeżeli mamy do czynienia z typową prezentacją krzesła ustawiane są w rzędach w tzw. układzie kinowym. Gdy szkolenie ma mieć formę warsztatów z reguły krzesła umieszcza się kole. Takie ustawienie ułatwia kontakt między wszystkimi uczestnikami zajęć.

Tags:

Brak odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Sklep z akcesoriami do domowej produkcji alkoholi
Leśny Dwór - Pensjonat w Karpaczu
http://videofonika.pl/
http://planetescape.pl/kraj/kuba/
http://www.sylwester-travel.pl/
http://www.sovrana.pl/pranie-wodne/maszyny-pralnicze/pralnico-wirowki-2/
Medestetis
Porady Domowe - kapitalnydom.pl

Archiwa